Tajlandia – ustawa o małżeństwach homoseksualnych

 

homoTajlandia jest na najlepszej drodze do tego aby, zostać pierwszym azjatyckim krajem, pozwalającym na zawieranie małżeństw homoseksualnych.

Kraj w którym mieszka 65 milionów ludzi od dawna skłaniał się ku powiększeniu praw gejów, mimo iż uprawianie seksu miedzy mężczyznami jest nielegalne we wszystkich sąsiednich państwach.

Sejmowa komisja opracowała przełomową ustawę, która ma pozwolić lesbijkom i gejom, którzy ukończyli 20 lat na zawieranie cywilnych małżeństw.

„Legalne partnerstwo osób tej samej płci, da prawa oraz korzyści osobą homoseksualnym, podobne do większości praw jakie obecnie mają osoby heteroseksualne.” – powiedział Naras Savestanan, dyrektor Departamentu Ministerstwa Sprawiedliwości.

Ustawa ma dać parą homoseksualnym korzyści, takie jak ubezpieczenia, emerytury, ulgi podatkowe oraz prawa dziedziczenia. Jednak nie oznacza to automatycznego pozwolenia na prawo do opieki nad dziećmi.

Opozycja nie wyraziła jeszcze jednoznacznej opinii o ustawie, jednak w najbliższym czasie można spodziewać się gorących debat, szczególnie ze strony konserwatystów.

W Wietnamie już w czerwcu rozważało się zniesienie wszelkich ograniczeń i zakazów, które uniemożliwiają zawieranie małżeństw parą tej samej płci.