Tęcza na Placu Zbawiciela w Warszawie a sprawa LGBTQ (lesbijek, gejów, osób biseksualnych, transpłciowych i queer)

Grupa ToleradoStowarzyszenie na Rzecz Osób LGBT Tolerado zaprasza na spotkanie z laureatką Paszportu Polityki – Julitą Wójcik, gdańską artystką, performerką, autorką licznych akcji artystycznych, m.in. instalacji Tęcza spalonej 11 listopada 2013 r. na Placu Zbawiciela w Warszawie. Podczas spotkania, które poprowadzi Ania Urbańczyk, uczestnicy i uczestniczki rozmawiać będą o tym, co symbolizowała Tęcza i co się stało w Warszawie 11 listopada 2013 r.? Co zmieni odbudowa Tęczy i jaka jest szansa, że Tęcza stanie na placu Solidarności w Gdańsku?

– 11 listopada 2013 roku Tęcza z Placu Zbawiciela została spalona jako: „pedalska tęcza” i „symbol zarazy”. Po takich pseudo-deklaracjach, jakie można było przeczytać i usłyszeć po jej spaleniu, można zdecydowanie powiedzieć, że środowiska LGBTQ potrzebują solidarności. Na warszawskim placu Zbawiciela taką solidarność można było zobaczyć, gdy pojedyncze osoby, w symbolicznym geście sprzeciwu wobec przemocy i nienawiści, wkładały kwiaty w spalony szkielet Tęczy. A także wtedy, kiedy ogromna grupa ludzi przeprowadziła akcję całowania się pod Tęczą oraz w wielu innych gestach wsparcia. Teraz ta solidarność może mieć wpływ także na prawa obywatelskie, jakich geje i lesbijki faktycznie są pozbawiani. Ponieważ w naszym społeczeństwie stanowią mniejszość, dlatego potrzebują wsparcia i solidarności od wszystkich pozostałych. Tęcza na placu Solidarności zyskałaby taki właśnie wymiar- mówi Julita Wójcik.

Dyskusji z udziałem publiczności będzie towarzyszył pokaz zdjęć i filmów dokumentujących historię Tęczy. Wstęp wolny.

Data: 3 lutego 2014r. (poniedziałek), godz. 18.00
Miejsce: Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40
Organizator: Stowarzyszenie na Rzecz Osób LGBT Tolerado

Julita Wójcik jest performerką, autorką akcji artystycznych, płetwonurkiem. Mieszka i pracuje w Gdańsku. W większości swoich prac Wójcik wykorzystuje proste, codzienne zajęcia domowe, zazwyczaj przypisywane kobietom, zamienione na działania artystyczne. Instalacja Tęcza powstała w 2010 r. w Domu Pracy Twórczej w Wigrach, silnym ramieniem podpierając mury byłego klasztoru kamedułów. W 2011 r. gościła na placu przed Parlamentem Europejskim w Brukseli. W 2012 r. instalację odsłonięto na Placu Zbawiciela w Warszawie. W 2013 roku Julita Wójcik została nagrodzona za Tęczę Paszportem Polityki w kategorii sztuki wizualne oraz trójmiejską nagrodą Sztorm Roku. Autorka została również nominowana do tytułu Kulturysta Roku 2012 Programu 3 Polskiego Radia oraz do 10. edycji (za rok 2013) Wdech – kulturalnych nagród „Gazety Co Jest Grane”.

Ania Urbańczyk– trójmiejska animatorka kultury, koordynatorka projektów społecznych i aktywistka praw człowieka. Absolwentka Wiedzy o kulturze (Uniwersytet Gdański), Queer Studies, Wielokulturowej Europy (Uniwersytet Adama Mickiewicza / British Council), Akademii Treningu Antydyskryminacyjnego w Krakowie (Stowarzyszenie Willa Decjusza), Specjalistycznej Szkoły Facylitacji Społecznej na rzecz Przeciwdziałania Dyskryminacji. Członkini i długoletnia działaczka Kampanii Przeciw Homofobii i Towarzystwa Edukacji Antydyskryminacyjnej. Współpracuje ze stowarzyszeniem Tolerado. Od 2002 r. pracuje jako animatorka kultury, obecnie w Instytucie Kultury Miejskiej jako koordynatorka projektów społecznych. W swojej pracy stara się traktować kulturę jako narzędzie zmiany społecznej, szczególnie wyrównywania szans grup mniejszościowych. Absolwentka Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury w kategorii Animacja Kultury (2008 r.).

Więcej informacji: www.warsztatyrownosciowe.pl

Tolerado jest trójmiejskim stowarzyszeniem działającym na rzecz lesbijek, gejów, osób biseksualnych, transpłciowych i queer. Organizacja zajmuje się przeciwdziałaniem nietolerancji i dyskryminacji, prowadzi warsztaty empowermentowe i równościowe, organizuje wydarzenia kulturalne.

Więcej informacji: www.tolerado.org