Tegoroczni laureaci rozdania Nagród Tolerancji

Ewa Siedlecka14 września o godzinie 16.00 w Galerii MiTo w Warszawie odbyło się rozdanie Nagród Tolerancji. Polską laureatką tejże nagrody została dziennikarka Gazety Wyborczej Ewa Siedlecka.

Nagroda Tolerancji od 2006 r. wręczana jest w Niemczech, Francji, Polsce i Hiszpanii zarówno osobom prywatnym jak i organizacjom w uznaniu ich działań antyhomofobicznych i przeciwstawiających się mowie nienawiści w Europie. Polska Nagroda Tolerancji przyznawana jest przez Lambdę Warszawa i Kampanię Przeciw Homofobii. Polskimi laureatkami i laureatami nagrody w latach poprzednich zostali: Kazimierz Kutz (2006), Piotr Pacewicz (2007), Marzanna Pogorzelska (2008), prof. Zbigniew Hołda (2009), Izabela Jaruga-Nowacka (2010), Adam Bodnar (2011), Katarzyna Bojarska i Poradnia Zdrowia Psychoseksualnego „Bez Tabu” (2012).

W tym roku nagroda trafiła w ręce Ewy Siedleckiej za „odważne, obiektywne, wrażliwe i rzeczowe przedstawianie informacji o codziennym życiu osób LGBT”. „Za bycie ‚rzeczniczką’ praw ludzi LGBT w polskich mediach. Za wspieranie inicjatyw społeczności LGBT, przyczyniających się do budowania tolerancji i akceptacji”.

Ewa Siedlecka jest dziennikarką z wieloletnim stażem w Gazecie Wyborczej, laureatką nagrody imienia Dariusza Fikusa i absolwentką Szkoły Praw Człowieka Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Tematy jej artykułów i komentarzy głównie dotyczą tematyki prawnej z związanej z ochroną praw człowieka oraz zwierząt.

Dziennikarka w Gazecie Wyborczej i jej internetowej wersji komentuje wydarzenia dotyczące praw osób LGBT, zawsze prosząc o zabranie głosu działaczki i działaczy LGBT.

Według Siedleckiej sytuacja osób LGBT znacznie poprawiła się w Polsce w ostatnich latach. Jako przykład podała manifestację z 1998 roku w Warszawie, podczas której homoseksualiści musieli zakrywać twarze. Obecnie można otwarcie mówić o swoim homoseksualizmie i bez przeszkód zasiadać w polskim parlamencie.

Dla mnie związki partnerskie, tak jak ja to widzę, to jest mniej sprawa konkretnych życiowych udogodnień, a najbardziej sprawa godności. I myślę, że właśnie ta godność zwycięży – przyznaje laureatka.

Poza Ewą Siedlecką niemiecką i francuską Nagrodę Tolerancji 2013 otrzymali niemiecka prawniczka Maria Sabine Augstein i twórcy francuskiego widowiska telewizyjnego „Le Petit Journal”.

Źródło: www.kph.org.pl