Tomasz Iwan dla Newsweeka: „Na początku miałem problem, widząc dwóch facetów trzymających się za ręce na ulicy.”

Tomasz Iwan dla Newsweeka foto Rafał SiderskiByły piłkarz reprezentacji Polski, Tomasz Iwan w wywiadzie w Newsweeku mówi, że jego liberalne podejście wynika z lat gry w Holandii. – Na początku miałem problem, widząc dwóch facetów trzymających się za ręce na ulicy. Ale Holendrzy są otwarci i nauczyłem się tej otwartości – mówi.

Tomasz Iwan zadawał sobie pytanie, co by było, gdyby jego syn wyznał mu, że jest gejem. Po chwili odpowiada, że kochałby go tak samo i starałby się mu pomóc swobodnie żyć. – Radziłbym mu, by zrobił coming out. Ale wiem, że w tym kraju jestem jednym z nielicznych z taką postawą. Dlatego trzeba o tym mówić głośno. Ostatnio słyszałem, że w reprezentacji za moich czasów dwóch zawodników było gejami – mówi w Newsweeku.

– Gdyby ludzie mieli więcej styczności z gejami, przekonaliby się, że to normalni, wrażliwi ludzie. (…) Geje, którzy grają w piłkę, zdają sobie sprawę, że nawet jeśli osiągną sukces, będą musieli się z tym ukrywać – i rezygnują z piłki już na etapie juniorskim – dodał.

Cały wywiad możecie przeczytać w najnowszym Newsweeku.