Trwa dochodzenie w sprawie tweetów z tagiem #gejemuszaumrzeć

twitterW prokuraturze francuskiej zaczęło się oficjalne dochodzenia w sprawie homofobicznych komentarzy na Twitterze opublikowanych przy użyciu hashtagów #Les Gays Doivent Dispaîratre Car (#gejemusząumrzeć) i #BrulonsLesGaysSurDu (#spalmygejów).

Francuska gałąź komitetu IDAHOT złożyła doniesienie kiedy tweety pojawiły się 10 i 11 sierpnia, pisząc w nim, że komentarze łamią prawo dot. publicznego nawoływania do „dyskryminacji, nienawiści lub religijnej przemocy”.

„Mimo ostrzeżeń Twitter pozwolił, aby homofobiczna atmosfera rozwinęła się w sieci społecznej i nie ofiarował żadnej poważnej odpowiedzi [na tweety].” – czytamy w skardze.

Rzecznik rządu i Minister ds. Praw Kobiet Najat Vallaud-Belkacem również wyraziła swoje potępienie i zażenowanie wobec takich komentarzy i zapowiedziała, że będzie walczyć z takimi ludźmi.

Twitter został poproszony o dodanie opcji „Zgłoś naruszenie”, petycję proszącą o powstrzymanie tego rodzaju dyskryminacji podpisały dziesiątki tysięcy osób.

Członek IDAHOT Alezandre Marcel powiedział „Popieramy wolność słowa i rozumiemy, że są ludzie, którzy po prostu nie lubią osób homoseksualnych, ale to jest nawoływanie do eksterminacji społeczności homoseksualnej”

Mimo, iż Twitter nie wydał oficjalnego oświadczenia, kierownik ds. bezpieczeństwa Del Harvey osobiście wyraził swoje poparcie dla stanowiska Vallaud-Belkacem i obiecał, że zajmie się tą sprawą.