U małp HIV wyleczony. Dzięki nowej szczepionce.

szympansMałpi równoważnik HIV nazywa się SIV. Naukowcom udało się wynaleźć skuteczną szczepionkę w walce z SIV, która wyczyściła organizmy zakażonych zwierząt z wirusa, budując drogę dla badań nad szczepionką na HIV.

Grupa badawcza w Instytucie Szczepień i Badań nad Genami na uniwersytecie Zdrowia i Nauki stanu Oregon przeanalizowała agresywną formę wirusa SIVmac239, sto razy silniejszego niż wirus HIV. Małpy zakażone tym wirusem umierają w przeciągu dwóch lat, jednak w przypadku niektórych zaszczepionych osobników wirus nie zagnieździł się.

Aż dziewięć z szesnastu zaszczepionych małp poddanych działaniu wirusa było w stanie oczyścić swoje ciała z choroby.

Profesor Louis Picker z Instytutu Szczepień i Badań nad Genami na Uniwersytecie Zdrowia i Nauki stanu Oregon powiedział:

„Zawsze trudno jest mówić o wyplenieniu, zawsze mogłaby być jakaś komórka, której nie przebadaliśmy, która była zakażona wirusem. Ale w gruncie rzeczy, przy bardzo ograniczonych kryteriach nie było żadnego śladu wirusa w ciałach tych małp”

Grupa zastanawia się, czy nie udało by się zastosować tej samej techniki do stworzenia szczepionki przeciw HIV dla ludzi. Kliniczne próby na ludziach mogłyby się odbyć w przeciągu dwóch lat po akceptacji szczepionki.

Źródło: gejowo.pl