Uganda wprowadziła dożywocie za homoseksualizm. „Najgorsze prawo na świecie”. Gazety już demaskują gejów.

Protest gejów i lesbijek, obok: okładka 'The Red Paper' (Fot. AP)
Protest gejów i lesbijek, obok: okładka ‚The Red Paper’ (Fot. AP)

Ustawa o której mowa została przyjęta przez parlament, ale ostateczna decyzja o jej wprowadzeniu należała do prezydenta Ugandy. Ten ustawę podpisał. Prawnicy już określają ją jako „najgorszą na świecie”, a tabloidy bawią się w odkrywanie homoseksualistów, tak by Ci zostali złapani na gorącym uczynku.

Przypomnijmy, że nowe prawo przewiduje karę dożywotniego więzienia za wielokrotne stosunki homoseksualne przez osoby dorosłe. Ustawa przewiduję również kary za seks homoseksualny z nieletnimi, niepełnosprawnymi i nosicielami HIV.

Czytaj więcej: Prezydent USA: Antyhomoseksualne prawo Ugandy pogorszy stosunki międzynarodowe.

Red Pepper i lista osób homoseksualnych w UgandziePrawo cieszy się w Ugandzie sporą popularnością. Podpisywanie ustawy było transmitowane przez telewizję. Ustawę potępiły jednak międzynarodowe organizacje zajmujące się ochroną praw człowieka. To właśnie dzięki nim zniknął zapis o karze śmierci, jednak w dalszym ciągu wielu prawników uważa, że podpisana ustawa jest „najgorsza na świecie”.

Prezydent Ugandy nie był do końca przekonany co do  ustawy, którą miał podpisać, lecz kiedy przeczytał raport przygotowany przez „ekspertów medycznych” zmienił zdanie. W raporcie był zapis, że „homoseksualizm nie jest wrodzony, a jest wynikiem zachowań społecznych”.

 – Założę się, że do wyborów wielu opozycjonistów zostanie aresztowanych za homoseksualizm. Bo wszystko, czego potrzeba, to podejrzenie –  Binyavanga Wainaina.

W tabloidach już na następny dzień widniały zdjęcia osób zdemaskowanych, które „łamią prawo”. Ugandyjski brukowiec „The Red Pepper” opublikował listę „czołowych homoseksualistów” wraz z ich nazwiskami.

76 krajów w których jest gorzej niż w Rosji. Kraje, w których za homoseksualizm karze się śmiercią.