Urzędnicy odrzucili nową ustawę antygejowską

Serouj OurishianW Armenii, w ubiegłym tygodniu tamtejsza policja zaproponowała wprowadzenie zakazu dyskusji na tematy dotyczących par jednopłciowych. Po kilku dniach władze państwowe wycofały jednak propozycje tłumacząc to tym, że są w niej pewne „niedociągnięcia”.

Według propozycji nowego prawa na obywateli Armenii, którzy promowali nietradycyjne relacje seksualne miała być nałożona kara grzywny. Komendant policji Vladimir Gasparian stwierdził, że projekt ustawy ze względu na wady jakie posiadał, przestał być priorytetem.

Nowe prawo miało być odpowiedzią na ustanowione prawo w Rosji, gdzie zakazana jest”homoseksualna propaganda”. Ashot Aharonian, rzecznik policji powiedział ” Propozycja ustawy została stworzona ze względu na listy przysłane do policji przez obywateli zaalarmowanych ”wzrastającą liczbą manifestacji promujących homoseksualizm”.

Według aktywisty LGBT, Sevaka Kirakosiana, ustawa została napisana ponieważ miała odwrócić uwagę obywateli tego kraju od tematu problemów ekonomicznych oraz jak powiedział:”Policja stara się poprawić swoją reputację w oczach ludzi”.

W Armenii podczas rządów sowieckich w 1936 roku stosunki między mężczyznami zostały uznane za przestępstwo, jednak od 2003 roku homoseksualizm przestał być nielegalny w Armenii
Armenia to pierwszy kraj, który podpisał Deklarację o Orientacji Seksualnej oraz Tożsamości Płciowej Narodów Zjednoczonych w 2008 roku.

Pomimo tego w Armenii nadal maja miejsca ataki na bary gejów, na które napadają grupy skrajnych prawicowców. Obywatele Armenii, którzy są homo-, bi- i transseksualni nie mogą zawierać legalnych związków, adoptować dzieci oraz pozbawieni są ochrony przed dyskryminacją.

W opinii Gilesa Goodhalla, kandydata do parlamentu europejskiego, Armenia a także Azerbejdżan są w najgorszej sytuacji jeśli chodzi o prawa członków społeczności LGBT.

źródło: http://www.gaystarnews.com/article/armenian-officials-discard-anti-gay-bill-because-%E2%80%98shortcomings%E2%80%99090813