USA nie pójdzie w ślady Rosji i nie będzie respektować ich prawa. Amerykański Komitet Olimpijski zakazuje dyskryminowania homoseksualistów.

Flaga Olimpijska (Fot. 123RF)Amerykański Komitet Olimpijski uzupełnił statut o zakaz dyskryminacji z powodu orientacji seksualnej.Jest to bardzo dobre posunięcie. Władze USA nie zgadzają się w ten sposób na niekorzystną dla osób LGBT politykę w Federacji Rosyjskiej. Agitacja homoseksualizmu od niedawna jest w Rosji zabroniona i karana. Jeszcze w 1993 roku zakazane były kontakty seksualne między osobami tej samej płci.

Scott Blackmun, przewodniczący komitetu twierdzi, że Stany Zjednoczone nie chcę walczyć z antygejowskim prawem w Rosji. Nie chcą się też do niego stosować.

“Przekazaliśmy naszym sportowcom nasze stanowisko i pozwoliliśmy im swobodnie się wypowiadać podczas przygotowań do igrzysk – powiedział Blackmun w portalu Mashable.com. Nie chcemy nawoływać do zmian prawa w Rosji, ale to nie znaczy, że je popieramy.”

Nowy statutu Amerykańskiego Komitetu Olimpijskiego brzmi:

„Spodziewamy się, że jako nasz reprezentant będziesz się zachowywać w sposób etyczny i zgodny z prawem. Wymagamy, abyś respektował prawo do sprawiedliwego traktowania i równych szans, wolne od dyskryminacji lub molestowania jakiegokolwiek rodzaju, w tym: dyskryminacji ze względu na ograniczenia w oparciu o rasę, kolor skóry, religię, płeć, orientację seksualną, wiek, pochodzenie”.

Rosja przyjęła ustawę o zakazie propagowania “nietradycyjnych zachowań seksualnych”.

Federacja Rosyjska nie jest krajem, w którym łatwo być homoseksualistą. Sytuacja osób LGBT jest trudna. Nowe prawo mówi jednogłośnie, że za “rozprzestrzenianie informacji mającej na celu formułowanie u nieletnich nietradycyjnej orientacji seksualnej lub przekonywanie ich o socjalnej równorzędności nietradycyjnych związków” grozi obywatelom Rosji kara pieniężna od 4 do 5 tysięcy rubli (400-500zł). Jeżeli dopuści się tego obcokrajowiec, zostanie deportowany od razu albo po odsiedzeniu 15 dni w areszcie. Znając władze i działanie Rosji domyślamy się, że raczej odesłali by nas po tych 15 dniach aresztu.

Jakiś czas temu powstała petycja, której celem było przeniesienie Zimowych Igrzysk Olimpijskich, które odbędą się w Soczi do Kanady. Pod petycją podpisało się 170 tysięcy osób z całego świata. Kiedy pisaliśmy poprzedni artykuł na ten temat było “zaledwie” 50 tysięcy.

Czytaj więcej: “Przenieśmy Igrzyska w Soczi do Kanady!”. Powstała petycja.

W sierpniu, kiedy odbyły się mistrzostwa świata w lekkoatletyce w Moskwie, dwie szwedzkie lekkoatletki pomalowały sobie paznokcie na kolor tęczy.

“Pomalowałam paznokcie, żeby pokazać, jakie jest moje stanowisko w tej sprawie. Sport to przede wszystkim szacunek i tolerancja dla innych, pomyślałam więc, że zrobię taki miły gest. Taka mała rzecz jak pomalowanie paznokci może da komuś trochę radości” – powiedziała Emma Green Tregaro.

W Moskwie wybuchł także skandal związany z Jeleną Isinbajewy, która wywalczyła złoty medal Mistrzostw Świata.

“To jest brak szacunku do kraju i naszych obywateli. Popieram działania rządu. Jesteśmy w Rosji, która ma swoje prawa. Być może w innych krajach prawa są inne, w każdym razie każdy, kto tu przyjeżdża, powinien respektować nasze” – mówiła po zdobyciu medalu.

“To nie byłoby dobre dla naszego narodu, gdybyśmy pozwolili ludziom robić te wszystkie rzeczy na ulicach. Uważamy się za normalnych ludzi, chłopcy wiążą się z dziewczynami, a dziewczyny z chłopcami. Nigdy wcześniej nie mieliśmy takich problemów jak teraz i nie chcemy mieć ich w przyszłości” – dodała.

Już dzień później ochłonęła i powiedziała, że jej angielski nie jest jej ojczystym językiem i część tego co mówiła została “źle zrozumiana”.

“Angielski nie jest moim ojczystym językiem i myślę, że mogłam zostać źle zrozumiana. Chciałam powiedzieć, że ludzie powinni respektować prawo innego kraju, zwłaszcza jeśli są w nim gościem. Szanuję poglądy innych sportowców i chcę to jak najmocniej podkreślić, że jestem przeciwna dyskryminacji osób ze względu na ich seksualność”.