W Birmie odbył się pierwszy publiczny gejowski ślub

Pierwszy homoseksualny ślub w Birmie38-letni Tin Ko Ko (po prawej) i 28-letni Myo Min Htet wzięli ślub 2 marca w Rangunie w wynajętej sali hotelowej. Miejsce ślubu było trzymane do ostatniej chwili w tajemnicy w obawie przed atakami homofobów.

Panowie młodzi na sobie mieli tradycyjne birmańskie stroje, które były przystrojone jaśminami. Mieli sześciu świadków oraz dwustu gości.

– Tak się cieszę, że moi rodzice to zaakceptowali… Myo miał trudniej – mówił jeden z nich. – Ciężko pracowaliśmy, aby to nasze marzenie się spełniło. Jestem taki szczęśliwy, że ledwo mogę mówić – dodał Myo.

Co prawda homoseksualizm w Birmie jest w dalszym ciągu nielegalny, lecz kary są rzadko egzekwowane. Odkąd 3 lata temu władzę w Birmie przejął quasi-cywilny rząd, atmosfera wokół środowisk LGBT stała się trochę swobodniejsza. W 2012 roku odbyła się pierwsza Parada Równości.

Ślub Tin Ko Ko i Moy Min Htet nie ma żadnego prawnego znaczenia, lecz społeczne – spore. Zdjęcia i artykuły o nim pojawiły się na pierwszych stronach wszystkich birmańskich gazet.