W Gdańsku przeszła Manifa 2014 z Robertem Biedroniem na czele

Manifa 2014 fot. Piotr MirowiczTrójmiejska Manifa 2014 przeszła ulicami Gdańska. Tegorocznym hasłem przewodnim było „21 lat zakazu aborcji”. W Manifie 2014 brał udział m.in. poseł Twojego Ruchu Robert Biedroń.

– Maszerując ulicami Gdańska, chcemy przypomnieć, że mija 21 lat od wejścia w życie ustawy antyaborcyjnej. Chcemy także zaprotestować przeciw państwu prawa mężczyzn, a nie prawa kobiet, mówiły organizatorki Manify.

Na samym początku organizatorki marszu przeczytały 21 postulatów. – Rządzący odpowiadają nie tylko za to co robią, ale i za to czego nie robią. 21 postulatów pokazuje 21 obszarów zaniedbań Rządu wobec kobiet – mówiły organizatorki.

W marszu szli: Elżbieta Jachlewska, Marta Abramowicz, Dorota Gardias, prof. Ewa Graczyk, Izabela Morska i poseł Twojego Ruchu Robert Biedroń. Mieli ze sobą transparent: „21 lat zakazu aborcji i to ma być solidarność?”.

W tłumie na transparentach można było przeczytać takie hasła jak: „Prawo do godnej starości to nie przywilej!”, „Więcej żłobków i przedszkoli” czy „Jezus malusieńki nie dostał sukienki bo… gender”.

Robert Biedroń powiedział Radio Gdańsk, że kobiety i mężczyźni wychodzą 8 marca na ulicę, żeby się solidaryzować z tymi postulatami i pokazywać, że demokracja bez kobiet, to nie cała demokracja.

– Chciałabym zachęcić kobiety i mężczyzn, którzy myślą równościowo do udziału w polityce. Zbliżają się wybory, więc nie dajmy się zmanipulować propagandzie głosowania na mniejsze zło. Głosujmy zgodnie ze swoim sumieniem na osoby, które będą nas godnie reprezentować – mówiła Elżbieta Jachlewska, jedna z organizatorek.

Biedroń dodał, że władza niestety nadal leży po stronie facetów, bo jak popatrzymy na Sejm czy Radę Miasta Gdańska czy Gdyni to większość mężczyźni. To my, niestety, mamy moc sprawczą, żeby te postulaty zrealizować. Kobiety, jeżeli chodzi o realną władzę, są w mniejszości – mówił poseł Twojego Ruchu.

Manifestacja została zorganizowana przez Trójmiejską Akcję Kobiecą. Jest to inicjatywa działająca na rzecz tolerancji i równości.

21 postulatów Manify Trójmiejskiej 2014:

1. Przywrócić prawo do aborcji
2. Ratyfikować Konwencję Rady Europy w Sprawie Przemocy Wobec Kobiet
3. Wprowadzić darmową antykoncepcję, aborcję i prawo do sterylizacji
4. Edukować równościowo w szkole. Walczyć ze stereotypami płci
5. Wprowadzić edukację seksualną w szkołach
6. Wprowadzić parytet w polityce
7. Wprowadzić budżety genderowe w państwie i samorządach
8. Powołać samodzielne stanowiska pełnomocniczek ds. równości w samorządach
9. Wprowadzić Bezwarunkowy Dochód Podstawowy
10. Zagwarantować godne warunki życia osobom starszym
11. Wprowadzić godne zasiłki pielęgnacyjne dla opiekunów osób z niepełnosprawnością
12. Odbudować sieć publicznych żłobków i przedszkoli
13. Wprowadzić nieprzekazywalne i pełnopłatne urlopy rodzicielskie
14. Przerwać wymuszoną prywatyzację szkół publicznych
15. Ustanowić małżeństwa dla osób tej samej płci
16. Zalegalizować związki partnerskie
17. Refundować korektę płci dla osób transpłciowych
18. Karać mowę nienawiści ze względu na płeć i orientację psychoseksualną
Zmiana art. 256 i 257 KK
19. Rozdzielić państwo od kościoła i wyprowadzić religię ze szkół
20. Ujawnić skalę pedofilii w kościele
21. Stop manipulacji pojęciem gender