W szkołach homoseksualni nauczyciele są mniej skłonni do przeciwstawiania się homofobii.

Homoseksualni nauczyciele wolą nie wyjawiać swojej orientacji przełożonym
Homoseksualni nauczyciele wolą nie wyjawiać swojej orientacji przełożonym

Badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych pokazały, że homoseksualni nauczyciele znacznie rzadziej reagują na homofobiczne zachowania w szkołach. Tiffany Wright przeprowadziła dość skrupulatny wywiad wśród 350 nauczycieli oraz dyrektorów szkół i dowiedziała się, że homoseksualni nauczyciele nie często reagują na homofobiczne komentarze ze strony uczniów i innych nauczycieli bojąc się, że mogłoby to zagrozić ich pozycji.

Wiele nauczycieli przyznało się, że nie czuli by się komfortowo w szkole po wyjawieniu swojej orientacji seksualnej. Dwie trzecie powiedziało, że bardzo rzadko lub nigdy nie widziało żadnego innego nauczyciela, który reagowałby na homofobiczne komentarze w pokoju nauczycielskim. 59% przyznało, że słyszało nauczycieli wygłaszających homofobiczne teksty.

Połowa homoseksualnych nauczycieli powiedziała, że nie zawsze zwracali uwagę osobom, które używały języka obraźliwego w stosunku do osób homo. Niewielu też nauczycieli przyznaję się do swojej orientacji seksualnej. Według badań Wright ponad jedna trzecia obawia się, że ta informacja zagroziła by ich pracy.

Problem nie dotyczy tylko nauczycieli ale i uczniów. Statystyki przeprowadzone w Stonewall wykazały, że aż 96 procent homoseksualnych uczniów spotkało się z homofobicznymi komentarzami, które zostały całkowicie zignorowane przez nauczycieli.