Wanda Nowicka pozostanie wicemarszałkiną!

Wanda Nowicka
Wanda Nowicka

Sejm nie odwołał posłanki Wandy Nowickiej ze stanowiska wicemarszałkini Sejmu RP. Podan 245 posłow i posłanek z sali sejmowej zagłosowało przeciw jej odwołaniu. Ruch Palikowa chciał by Nowicką zastąpiła Anna Grodzka, jednakże sama zainteresowana wraz z Robertem Biedroniem głosowała przeciwko odwołani Nowickiej.

Wicemarszałkini jeszcze przed głosowaniem oświadczyła, iż nie zamierza składać rezygnacji. „Poddaję się demokracji, zaakceptuję wolę parlametu” – powiedziała. Posłanka RP zaznaczyła, że wcale nie czuje się winna i że została potraktowana w sposób instrumentalny. 245 posłów i posłanek zagłosowało przeciw odwołaniu Nowickiej, 45 za, 13 wstrzymało się od głosu. „Ale to, co się wpasniałego wydarzyło w tej sytuacji, to ogromna solidarność wielu środowisk” – dodała. Do odwołania Wandy Nowickiej apelował rano Jansz Palikot. „Uszanujcie decyzję klubu Ruchu Palikota. Czy chcecie wystąpić w roli polskiego kołtuna? Boicie się Anki Grodzkiej? Macie coś przeciwko tej kandytaturze? Udowodnijcie, że nie jesteście kołtunami!” – grzmiał w Sejmie podczas uzasadniania wniosku Palikot.

„Deklaruję, że funkcję wicemarszałka będę sprawować najlepiej jak potrafię” – powiedziała Nowicka z mównicy sejmowej po głosowani. Anna Grodzka twierdziła, że wcale nie jest jej smutno, iż nie doszło do głosowania w sprawie jej kandytatury.