Wczoraj minęła 35 rocznica zastrzelenia działacza LGBT i polityka Harvey’a Milk’a!

Harvey MilkWczoraj była 35 rocznica zastrzelenia amerykańskiego polityka, pierwszego mężczyznę, który otwarcie przyznawał się do swojej homoseksualnej orientacji i został wybrany do Rady Miasta San Francisco – Harvey’a Milka.

Harvey Milk był politykiem i działaczem na rzecz osób LGBT. Do Rady Miasta San Francisco startował trzykrotnie, lecz bez większego sukcesu. Dopiero dobrze zorganizowana kampania wyborcza w 1977 roku przyniosła mu sukces pozwalając tym samym zdobyć miejsce w Radzie Miasta.

Milk podczas 11 miesięcy pracy w Radzie Miasta podjął uchwały zakazujące dyskryminacji gejów i lesbijek w San Francisco. 27 listopada 1978 roku Harvey Milk i burmistrz miasta George Moscone zostali zastrzeleni przez innego członka Rady Miasta San Francisco – Dana White’a.

Harvey MilkHarvey Milk stał się ikoną San Francisco i „męczennikiem walki o prawa osób LGBT”. Nadto został nazwany „najbardziej znanym i znaczącym politykiem otwarcie mówiącym o swojej homoseksualnej orientacji wybranym w wyborach w USA”.

Pisarz John Cloud stwierdził, że po Milku wielu ludzi, zarówno hetero- jak i homoseksualnych, musiało przyzwyczaić się do nowej rzeczywistości, w której jawny gej nie musiał dłużej ukrywać swojej orientacji seksualnej i mógł osiągnąć sukces.

W 2009 roku Barack Obama odznaczył go Medalem Wolności.