Wiara i Tęcza, Stowarzyszenie Tolerado odpowiada na list biskupów na niedzielę 29.12.2013

Wiara i Tęcza protestujeList biskupów na niedzielę 29 grudnia 2013 roku odczytany był w wielu kościołach w Polsce. Wiara i Tęcza jak i wiele innych osób i organizacji nie zgadza się z zapisami w tym liście.

WiT postanowiło napisać list do biskupów z apelem, aby Ci „(…) edukowali rodziny, że prawdziwe szczęście można osiągnąć tylko wtedy, gdy nie odmawia się go innym – także rodzinom niestandardowym, jak pary jednopłciowe czy osoby transpłciowe (…).” – cały list Wiary i Tęczy można przeczytać na ich oficjalnej stronie.

W swoim liście WiT piszę, że w nauce nie istnieje pojęcie „ideologia gender”, jest teoria gender, czyli badania nad kulturową komponentą tożsamości płciowej. „(…) rzeczywisty problem w związku z tematem lesbijek, gejów, ludzi biseksualnych i transpłciowych (LGBT) to brak prawidłowej edukacji i pozytywnego wsparcia dla  rodzin, także ze strony Kościoła.”

– W tej sytuacji rodzina boi się własnych homoseksualnych czy transpłciowych dzieci. Nieraz wyrzuca je z domu, stosuje przemoc fizyczną i psychiczną, nakłania do „leczenia”, odsyła do egzorcystów, zrywa kontakty. Zwykle rodzina nie uczy, że orientacja homoseksualna nie jest chorobą. Nie wspiera w rozwoju pełnej osobowości, ani w wychowaniu do dobrego związku jednopłciowego. Rzadko też pomaga dzieciom transpłciowym w procesie korekty ciała i zmiany dokumentów. – piszę WiT.

Błażej Strzelczyk, autor bloga followjezus.blog.pl również postanowił napisać list do biskupów.

Piszecie w swoim liście, że wojna którą toczycie ze znienawidzoną „ideologią gender”, jest waszą walką o rodzinę. Chcemy Wam szczerze za to podziękować i zapewnić jednocześnie, że nikt z nas „nie zamierza zmieniać płci”.Jak się mają nasze rodziny? Większość wzięła kredyty. Dużo rodzi się dzieci. Ostatnio w „Tygodniku Powszechnym”, Michał Olszewski, pisał że wcale nie jest tak źle: „Mam fantastyczną rodzinę, jeździmy starym samochodem, dzieci chodzą do państwowych szkół i przedszkoli, spłacamy kredyt, co miesiąc uprawiamy ekwilibrystykę finansową, żeby domowy budżet wyszedł na zero”. – piszę na swoim blogu Błażej. Dodaję, że prawo naturalne dane od Boga jest niezbywalne: – (…) wierzymy, że to co on stworzył jest tak silne, że żadne „ideologie” nie mają na to większego wpływu.

Stowarzyszenie Tolerado również postanowiło zabrać głos w tej sprawie. W swoim liście piszą, że z niepokojem przyjęli ogłoszony przez Konferencję Episkopatu Polskiego List Pasterski na Niedzielę Świętej Rodziny 2013.

– List Pasterski na Niedzielę Świętej Rodziny 2013 roku jest dla osób LGBT znakiem kolejnego odtrącenia przez Kościół. Powiela nieprawdziwe, krzywdzące stereotypy i uprzedzenia wobec kobiet i osób nieheteroseksualnych. Może być odczytany jako nawołujący do przemocy, zwłaszcza w kontekście ostatnich zajść podczas tegorocznych obchodów Dnia Niepodległości. – piszę Stowarzyszenie Tolerado.

Bardzo dużo organizacji, osób związanych ze społecznością LGBT postanowiło odpowiedzieć na list biskupów. Tutaj możecie przeczytać tekst Zuzanny Radzik, która komentuje list biskupów. W Krytyce Politycznej również pojawiły się dwa teksty (tekst 1tekst2).

2 Comments

  1. czy mapewno jesteście katolikami czy udzajeczie zeby zgubic serce innym tak wam zalezy zeby zniszczyć samego siebie .

Comments are closed.