Wielka Brytania: Izba Gmin po raz kolejny w całości mówi TAK małżeństwom jednopłciowym

David CameronIzba Gmin po trzecim i zarazem ostatnim czytaniu ustawy która umożliwia parom jednopłciowym zawieranie małżeństw zakończyła swoje posiedzenie sukcesem. Ustawa została przyjęta głosami 366 – 161. Sprawą finalną zajmie się Izba Lordów.

Przed głosowaniem rozpoczęła się debata. „Akceptuję fakt, że przekonania niektórych moich kolegów są barierą nie do pokonania w przypadku poparcia tej zmiany. Ale apeluję do reszty – teraz jest czas. Nie dajmy się zwieść bądź zdekoncentrować. Nie pozwólmy przysłonić ustawy ponad jej oryginalne założenia. Sprawmy, że równość małżeńska będzie możliwa – to jest właściwa rzecz do zrobienia, ruszmy to. Jestem dumna, że mogę przedstawić ustawę Izbie” – przemawiała Maria Miller.

Cameron powiedział w radiu BBC: „Powinniśmy pomyśleć o tym w ten sposób – w szkołach będą młodzi chłopcy, którzy są gejami, którzy martwią się o to, że są nękani, którzy martwią się o to – co społeczeństwo będzie o nich myślało, którzy zobaczą, że najwyższa izba parlamentu powiedziała, że ich miłość jest taka sama jak każda inna i że wierzymy w równość. Myślę, że poczują się pewniej dziś i jestem dumny, że to się dzieje”.

Wiele osób jest przeciwko tej ustawie. To oni próbowali w ostatnich dniach wprowadzić mnóstwo poprawek do ustawy. Jednym słowem chcą ją zablokować zanim ujrzy światło dzienne. Pojawił się pomysł który zakładał rozbudowanie instytucji związków partnerskich na pary różnopłciowe. Poprawka jednak nie została przyjęta, ale wywołała debatę o dyskryminacji osób tej samej płci.

W Wielkiej Brytanii osoby homoseksualne mogą już od 8 lat zawierać związki partnerskie. Otrzymują tym samym większość praw, które posiadają osoby heteroseksualne. Komentatorzy zwracają tutaj uwagę na symboliczną rolę równości małżeńskiej. Gdy ustawa wejdzie w życie pozwoli również w łatwy sposób przekształcić związek partnerski na małżeństwo.

Jeżeli ustawa przejdzie pomyślnie w Izbie Lordów za rok możemy się spodziewać pierwszych par osób homoseksualnych które wstąpią w związek małżeński.