Włoski transseksualista, były poseł aresztowany w Soczi za homoseksualną propagandę. Niósł tęczową flagę.

Vladimir Luxuria, działacz LGBT na igrzyskach olimpijskich w SocziVladimir Luxuria, włoski transseksualista, były poseł Partii Komunistycznej (2006-2008), aktorka w filmach, m.in. w Cena alle nove (1991), Come mi vuoi (1997) został zatrzymany w sobotę przez policję w rosyjskim Soczi pod zarzutem uprawiania homoseksualnej propagandy.

Luxuria żyje jako transseksualna kobieta. W sobotę chodziła po ulicach w pobliżu wioski olimpijskiej, a w ręku trzymała tęczową flagę z napisem w języku rosyjskim oznaczającym nic innego jak: „Gej jest ok”.

Policja zamknęła Luxurie na kilka godzin do aresztu. Po przesłuchaniu, wypuszczono ją na wolność. Prezydent Rosji Władimir Putin po wprowadzeniu nowej ustawy w ubiegłe lato ostrzegał, że nie będzie tolerował jakichkolwiek demonstracji gejowskich podczas trwania igrzysk w Soczi.

Policja z włoskim działaczem LGBT obchodziła się bardzo delikatnie. Wpolityce.pl donosi, że już na następny dzień wieczorem Luxuria wystąpiła w konkursie transwestytów w gejowskim klubie Mayak. – Świetnie się bawił. Nie wspomniał o areszcie – oświadczył właściciel klubu, Andrei Taniszew.