Wpływ walki z homofobią wśród młodzieży

homofobiaPismo „Preventive Medicine” informuje o przeprowadzonych wśród młodzieży z kanadyjskich szkół średnich badaniach, podczas których podjęto kroki przeciwdziałające homofobii. Wyniki okazały się zaskakujące. Odnotowano znaczącą poprawę zachowania uczniów, w tym mniej przypadków nadużywania alkoholu i stosowania narkotyków – informuje pismo.

Mowa tu o prowadzonych przez uczniów klubach GSA (gay – straight alliances), w których mogą spotykać się zarówno osoby heteroseksualne, jak i LGTBQ (geje, lesbijki, osoby transgenerowe, biseksualiści).

Oparte na sondażach badania British Columbia Adolescent Health Survey poprowadzone przez zespół prof. Elizabeth Saewyc z University of British Columbia wykazały, że w szkołach, które mają dostęp do podobnych klubów działających od minimum trzech lat, wśród heteroseksualnych dziewcząt i chłopców wszelkich orientacji znacznie rzadziej zdarzają się przypadki nadużywania alkoholu, a także mniej jest związanych z alkoholem i narkotykami wypadków samochodowych, problemów z nauką czy rodzinnych sprzeczek. W przypadku gejów i chłopców biseksualnych nie odnotowano takich efektów.

Co więcej zgodnie z badaniami także prowadzona w szkołach polityka walki z homofobią przyczyniła się do zmniejszenia nasilenia nadużywania alkoholu wśród heteroseksualnych uczniów i uczennic. Zwalczanie homofobii nie miało widocznego wpływu na osoby palące nadmiar marihuany.

Badania zostały sfinansowane przez rządową organizację Canadian Institutes of Health Research (CIHR) i objęły aż 21.708 uczniów w wieku od 13 do 18 lat z 280 szkół z 50 dystryktów. W 15 szkołach prowadzono antyhomofobiczną politykę, w 87 działały GSA.

Źródło: www.tech.money.pl