Wskaźnik chorych na AIDS powinien być mniejszy niż rok temu.

AIDS-HIV-360x270Wysocy urzędnicy ONZ twierdzą, że globalna epidemia HIV / AIDS może być w roku wyleczalna 2030, dzięki postępowi w leczeniu, kontroli i zapobiegania tej choroby.

„Myślę, że 2030 będzie dobrym celem, aby powiedzieć, że doszliśmy do końca epidemii,”- powiedział Luis Loures, wicedyrektor wykonawczy UNAIDS. ONZ prowadzi walkę z HIV / AIDS. „HIV będzie nadal istnieć tu i tam, ale nie na poziomie epidemii jak dzisiaj.”

Loures był w Panamie w zeszłym tygodniu, aby omówić strategię AIDS z ONZ w Ameryce Łacińskiej. Z trzech milionów nowych zakażeń HIV i zgonów 1,7 miliona ludzi każdego roku z powodu komplikacji z powodu AIDS, epidemia jest nadal bardzo dużym problemem.

AFP donosi:

Dwie dekady temu, średni roczny koszt leczenia jednej osoby z HIV wynosił 19.000 dolarów, podczas gdy dziś jest to 150 dolarów dzięki lekom generycznym. Ponadto, osoby z HIV są leczone wcześniej, co opóźnia chorobę w rozwoju. Według UNAIDS, roczna częstość występowania nowych zakażeń spadła o 20 procent w ciągu ostatnich dziesięciu lat, w 25 krajach, w tym 13 w Afryce zmniejszył się o 50 procent. W ciągu ostatnich dwóch lat liczba osób, którzy otrzymali leczenie HIV wzrosła o 60 procent.

Loures podkreślił znaczenie osiągnięcia „najsłabsze grupy” jak gejów, osób świadczących usługi seksualne i narkomanów, którzy często nie mają pieniędzy na leczenie. „Jeśli nie uda się kontrolować epidemii wśród tych grup, AIDS zostanie z nami.”Loures ostrzegł.