Wyrok w sprawie sądowej przeciwko dyskryminacji pary lesbijek

Sąd Najwyższy Nowy MeksykW Nowym Meksyku zapadł wyrok w sprawie Elaine Huguenin , która w 2006 odmówiła parze lesbijek  udokumentowania ich ślubu w formie fotorelacji tłumacząc parze, że taka usługa narusza jej przekonania religijne.

Sąd Najwyższy w Nowym Meksyku jednogłośnie orzekł, że Elaine Huguenin naruszyła ustawę o Prawach Człowieka odmawiając parze lesbijek sfotografowania ich ślubu, w ten sam sposób, gdyby na przykład odmówiła parze o odmiennym kolorze skóry.

Sąd orzekł w swojej opinii: „Możemy stwierdzić, że działalność komercyjna fotografa, który oferuje swoje usługi dla ludności, tym samym reklamując swoją firmę względem potencjalnych klientów, podlega antydyskryminacyjnym przepisom (New Mexico Human Rights Act). Usługi muszą być być na równi dostępne dla wszystkich, tak jak dla par heteroseksualnych tak i dla par jednopłciowych”.

Pięciu sędziów stwierdziło, że firmy, które zdecydują się świadczyć swoje usługi dla ludności mogą wyrażać swoje przekonania religijne czy polityczne, ale nadal muszą przestrzegać przepisów antydyskryminacyjnych.

źródło: http://www.gaystarnews.com/article/new-mexico-supreme-court-rules-against-photography-business-turned-down-gay-wedding230813