Wywiad z Alanem Bieleckim, autorem anty-homofobicznej powieści „Rówieśnik komputera”

Przód okładki Równieśnik KomputeraOstatnio napisaliśmy kilka słów o książce Alana Bieleckiego pt. „Rówieśnik komputera”. Przeprowadziliśmy wywiad z Alanem, w którym dowiadujemy się co należy zrobić, aby Polski naród stał się bardziej tolerancyjny oraz jak to jest z tolerancją w Polsce.

Skąd pomysł na napisanie książki o tematyce gejowskiej?

Wiele lat temu w serwisie literackim spotkałem kilku młodych chłopaków, którzy mieli różne problemy z odkrytą przez siebie orientacją homoseksualną. Nie widziałem możliwości osobistej pomocy, więc wpadłem na pomysł napisania książki, która dotrze do wielu młodych ludzi i pomoże im bezpośrednio, a także zmieni nastawienie ich otoczenia. Mam nadzieję, że oni sobie poradzili, ale nadal wielu młodych ludzi ma problemy prowadzące nawet do samobójstwa z powodu odmiennej orientacji, więc jeśli kogoś uda się uchronić przez wsparcie lub zmianę otoczenia to mój trud się opłaci.

Czy jest Pan osobą homoseksualną? – jako autor książki Alan.

Proszę o inny zestaw pytań (hehehe śmiech).  Powiem tylko, że od lat jestem wierny tylko jednej osobie i za wszelką cenę nie chcę jej utracić m.in. stąd musiałem uciec się do pseudonimu literackiego.

Co sądzi Pan na temat szeroko pojętej tolerancji w Polsce?

Jest z nią naprawdę źle! Podam tylko przykład ustawy o związkach partnerskich, która moim zdaniem byłaby elementarnym minimum jakie nasze państwo powinno zapewnić wszystkim swoim obywatelom. Doceniam wysiłki premiera Tuska na rzecz tej ustawy. Uważam, że to nie do końca jest jego wina, że ustawa nie została jeszcze uchwalona.

Jakie działania muszą zostać podjęte żeby Polacy stali się bardziej tolerancyjni.

Jeśli każdy Polak przeczytałby moja książkę(marzenie) to byłbym spokojny o los tej ustawy(hehehe śmiech).  Przede wszystkim trzeba skończyć z panującą obłudą. Podobno w ekstremalnie homofobicznych środowiskach zdarza się, że osoby które oficjalnie tępią ludzi nie kryjących się z odmienną orientacją same miewają takie tępione stosunki seksualne. Na pewno wyraźnie widać to w niektórych organizacjach, które oficjalnie prześladują osoby nie ukrywające się z odmienną orientacją, gdy w swoich szeregach dopuszczają się nie tylko, że takich stosunków seksualnych, ale często charakterze przestępczym jak molestowanie podwładnych i nieletnich. Do tego wymigują się od wszelkiej odpowiedzialności organizacji za to haniebne postępowanie. Uważam też, że należałoby rozpropagować prostą zasadę „nie podglądaj, co sąsiad robi w łóżku”. Nie mam tu na myśli fizycznego podglądanie, ale domyślanie się w rozmowach czy chociażby w myślach. Jeśli osoba heteroseksualna ma olbrzymi wstręt do stosunków homoseksualnych to takie postępowanie utrudnia jej tolerancję wobec takich osób. A wystarczyłoby, że np. widząc sąsiadów, którzy mieszkają razem uspokajali się, że oni są tylko przyjaciółmi i to obojętne co by robili publicznie, bo przecież seksu na pewno nie uprawiają. Myślę, że w nawet w beznadziejnych przypadkach homofoba taka postawa mogłaby być przysłowiową „ostatnią deską ratunku”.

Wszystkich zainteresowanych książką zapraszam do naszego poprzedniego artykułu w którym dowiesz się więcej na temat książki.

Przyjmowanie przedpłat na książkę Alana Bieleckiego „Rówieśnik komputera”

Planowany termin publikacji dzieła to 31 grudnia 2013. Już teraz możesz zamówić egzemplarz. Dla naszych Czytelników nakładany jest rabat 10 proc. od całości zamówienia. Wystarczy wpisać  kod promocyjny: lgbt . Książka kosztuje 30zł i możesz ją kupić na stronie wydawcy. Książkę możesz nabyć również poprzez platformę Polak Potrafi klikając tutaj.