Zakończył się Synod Biskupów poświęcony rodzinie.

VIncent NicholsW ostatnim dzisiejszym wpisie pisałem o tym, że w Watykanie zakończył się Synod Biskupów lecz nie poruszyłem tego tematu głębiej – a warto, bowiem podczas dwutygodniowych obrad duchowni stwierdzili, że nie można zrównać małżeństwa mężczyzny i kobiety ze związkami osób tej samej płci.

Podkreślili oni jednak, że osoby o takich skłonnościach [przyp. red. homoseksualnych] powinny być otoczone opieką duszpasterską i należy troszczyć się o ich godność. Dodali również, że Kościół w stosunku do osób LGBT powinien odnosić się delikatnie i z szacunkiem, ale nie tak, aby wyglądało to na aprobatę ich postaw i sposobu życia przez Kościół.

Prymas Anglii, rzymsko-katolicki arcybiskup Westminster Kard. Vincent Nichols tłumaczył w radiu BBC co sądzi o dokumencie końcowym Synodu. 

– Głosowaliśmy nad konkretnym tekstem. 118 biskupów było za, a 62 przeciwko. Nie jestem zupełnie pewien dlaczego głosowali przeciwko. Dla niektórych ten tekst był za daleko idący, a dla innych wprost przeciwnie (…). W mojej opinii ten tekst nie szedł wystarczająco daleko. Oczekiwałem trzech kluczowych słów: szacunek, przyjmowanie, wartość (respect, welcome, value), a ich tam nie było. Zatem nie sądzę by to był dobry akapit. Nie byłem nim usatysfakcjonowany. Nie tak działamy w diecezji westminsterskiej.