Zbiórka pieniędzy na odbudowę Tęczy, która została spalona w Dzień Niepodległości!

Odbudowa Tęczy na pl. Zbawiciela11 listopada w Dzień Niepodległości została zniszczona instalacja pt. Tęcza na placu Zbawiciela. Obywatelski komitet, który został zawiązany po zniszczeniu Tęczy organizuję zbiórkę pieniędzy na jej odbudowę, która będzie wynosić około 100 tysięcy złotych.

– Uprzedziliśmy o tym prezydent Warszawy. Od poniedziałku mamy zgodę Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji na przeprowadzenie publicznej zbiórki – czytam w „Gazecie Stołecznej”.

Organizatorzy mówią, że jest to manifest przeciwko mowie nienawiści. Nie zgadzają się oni na przemoc, która występuje w przestrzeni publicznej.

Komitet Obywatelski na rzecz instalacji Tęcza tworzy łącznie dziewięć osób, którzy znani są z działalności społecznej. Jest to między innymi Weronika Czyżewska, Łukasz Domagała, Dariusz Paczkowski, Paula Sawicka, Mirosław Sawicki, Danuta Stołecka-Wójcik, Hanna Wróblewska Katarzyna Sadło i Henryk Wujec.

„Nie zgadzamy się na to, aby przemoc rozstrzygała o tym, jak wygląda nasze miasto. Nie powinniśmy dopuścić do tego, aby z obawy przed kolejnymi aktami wandalizmu lub z powodu braku środków na naprawienie szkód zatriumfowała przemoc. Obywatele nie mogą ulec chuliganom, a przemoc nie może zastąpić debaty. Wspólnymi siłami odbudujmy tęczę” – piszą przedstawiciele/ki spontanicznie zawiązanego Komitetu Europejskiego.

Zbiórka ma trwać do 11 listopada 2014 roku. Organizatorzy zapowiadają, że jeżeli w między czasie Tęcza zostanie odbudowana przez miasto, zgromadzone przez nich pieniądze zostaną przeznaczona na jej dalszą konserwację – mówi Weronika Czyżewska.

Konto na które można wpłacać dowolną kwotę to: 62 1020 1055 0000 9102 0315 1495 (PKO Bank Polski)