Zmarł słynny działacz gejowski w Rosji

Alexey DawidovJeden z najbardziej znanych działaczy LGBT w Rosji, Alexey Davydov zmarł w wieku 36 lat po długiej chorobie.

Zgon mężczyzny zanotowano na 05:40 czasu lokalnego (27 września) na oddziale intensywnej terapii w szpitalu Moskiewskim.

Mimo, iż od dawna był chory, pracował na rzecz praw LGBT do końca. Stał się czołowym działaczem, pomagając organizacji Pride Moscow od 2007 roku. Był współzałożycielem grupy LGBT.

W lipcu protestował przeciwko ustawie zakazującej propagandy homoseksualnej na Placu Czerwonym, co spowodowało jego aresztowanie.

Foto Nikolai Alekseev

„Pomimo dużych problemów zdrowotnych w ostatnich latach, Alexey kontynuował walkę, aby Rosja była wolnym i demokratycznym państwem” – czytamy w Gay Russia.

„On zawsze miał otwarte drzwi dla nowej aktywności obywatelskiej młodych ludzi, którzy szybko stali się awangardą walki o prawa człowieka w Rosji. Ale w środę rano był hospitalizowany i zmarł. Spoczywaj w pokoju, nasz przyjacielu! Nigdy nie zapomnimy o tobie! Królestwo niebieskie dla ciebie!”

Jego przyjaciele LGBT planują jego pogrzeb. Brytyjska aktorka Tilda Swinton przekazała ponad 1000 funtów na pogrzeb działacza LGBT Aleksieja Dawidow.