Znamy już prawdopodobnie pierwszą parę jednopłciową, która zawrze związek małżeński w UK.

John Coffey i Bernardo Marti będą pierwszą parą gejów, która weźmie ślub w UKJohn Coffey i Bernardo Marti będą prawdopodobnie pierwszą parą gejów, która legalnie zawrze związek małżeński na wyspach brytyjskich. Nowe prawo legalizujące małżeństwa dla osób homoseksualnych, które zostało wprowadzone w tym roku wejdzie w życie 29 marca 2014 roku.

John i Bernardo zarezerwowali pierwszy możliwy termin w tym dniu – godzinę 0:01. Ślub wezmą jednocześnie z zaprzyjaźnioną parą hetero. – Oni będą świadkowali nam, a my im. To będzie prawdziwy symbol równości. – mówi Bernardo.

Czytaj więcej: Małżeństwa dla osób homoseksualnych w UK już w marcu 2014 roku.

– Planowaliśmy związek partnerski, ale gdy okazało się, że już niedługo legalne mogą być małżeństwa jednopłciowe, postanowiliśmy poczekać. Progres w sprawach LGBT jest w naszym kraju tak szybki! Mam 52 lata i dobrze pamiętam z czasów młodości kampanię reklamową w londyńskim metrze: „Jesteś samotnym homoseksualistą? Zadzwoń po pomoc pod nr telefonu…” A teraz będziemy częścią społeczeństwa z pełnią praw.”- mówi John.

John jest producentem telewizyjnym, a Bernardo stylistą ogrodowym. – Ja pochodzę z Irlandii, Bernardo z Hiszpanii, bierzemy ślub razem z parą hetero, a wiecie, kto będzie mistrzem ceremonii w urzędzie stanu cywilnego? Czarny/a otwarcie homoseksualny/a urzędnik/czka (płeć nie wynika z wypowiedzi Johna – przyp. red.), pochodzący/a z Irlandii. I to wszystko w Londynie. Jeszcze pięć lat temu nigdy bym w coś takiego nie uwierzył.